Новина плюс: Биопроизводителите с предимство при новите инвестиционни мерки
Дойчин Ганев: Европейските проекти правят стопанството ни по-модерно и устойчиво

Биопроизводителите ще получат повече точки при кандидатстване по интервенциите за инвестиции в земеделски стопанства. Новият прием се очаква през ноември, а при критериите за преработка на селскостопански продукти ще бъде даден приоритет на предприятия, които използват биологично сертифицирани суровини. Подобни предимства имаше и в предишния програмен период на Общата селскостопанска политика.
Един от фермерите, които вече са се възползвали от тези възможности, е животновъдът Дойчин Ганев. Неговото стопанство е пример за успешно реализирани европейски проекти.
„Всички големи инвестиции, които съм направил – по ПРСР и по Плана за възстановяване и устойчивост – са с европейска подкрепа. Като биопроизводител винаги съм получавал допълнителни точки, които са ми помагали да се класирам и да реализирам проектите си. Те подобряват не само моето стопанство, но и продукта, който предлагаме“, споделя той.
Сред ключовите му проекти са модернизация на мандрата и разширяване на производството с ново оборудване, осигуряващо по-висока производителност и добавена стойност. Благодарение на инвестициите, Дойчин изгражда и изцяло нова овцеферма с автоматизирани системи за хранене, поене и вентилация, които осигуряват по-добри условия за животните.
„За малките производители е невъзможно сами да финансират изграждането на мандра или цех за преработка. Европейската подкрепа е ключова. Аз съм доволен, защото средствата се инвестират по предназначение и резултатът е по-качествена и здравословна храна“, допълва фермерът.
През следващата кампания той ще кандидатства и по новата интервенция „Биологично животновъдство“, която ще замени сегашната еко-схема. Финансирането ще бъде под формата на годишни плащания – 516 евро на хектар при спазване на съотношение от 0,3 до 1 животинска единица на хектар.
Подпомагането ще обхване стопани, които отглеждат говеда, биволи, овце, кози и свине за пасищно отглеждане, включително източнобалканска свиня, както и тези, които стопанисват постоянно затревени площи или фуражни култури в биологичен режим или в преход. Бенефициентите ще трябва задължително да преминават агроекологично или биологично обучение.
С въвеждането на интервенцията „Биологично животновъдство“ България ще продължи да изпълнява дългосрочните си цели, като сред тях е до 2027 г. 7% от използваната земеделска площ да бъде поддържана по методите на биологичното земеделие.














