
Бактерия може да се окаже фатална за кестените в Европа
Бактерия може да се окаже фатална за кестените в Европа. За това предупреждават германски специалисти, които от седем години отчитат все по-голям брой загинали дървета вследствие на опасния вредител.
През 2007 година бактерията за пръв път е забелязана по кестени в долното течение на река Рейн, северно от Дюселдорф. От тогава тя се е разпространила из цялата страна, пише dpa.
Особен подвид на Псевдомонас сиринге (Pseudomonas syringae) причинява изсъхване на ствола на дървото, вследствие на което то умира. В Западна Германия вече са засегнати цели селища, чиито алеи с кестени остават без своите зелени дробове. В градове като Крефелд и Дуизбург в провинция Северен Рейн Вестфалия заради болестта са отсечени по 500 дървета. Фитопатолозите се опасяват, че скоро много от старите дървета, садени преди повече от 100 години, ще станат жертва на бактерията. Науката все още не е намерила метод за унищожаването й.
За първи път този подвид на Псевдомонас сиринге е регистриран в Индия през 1970 година. Там засегнати са били обаче само листата на дърветата. Изследователи предполагат, че високата влажност предразполага към разпространение на бактерията. Все още обаче не е ясно как точно се разнася вредителят – дали от вятъра, или от насекоми и птици.