
Разнородна търговия, с тенденция към спад в цените
След утихване на политическите новини около Украйна, пазарът на зърнени култури се връща към нормалния си ритъм, повлиян от търсене и предлагане. А това в момента означава – падащи цени.
Това се отнася с особена сила за царевицата. Прогнозите за добра реколта навсякъде по света натискат курса, както в Париж, така и в Чикаго. Във френската столица краткосрочните доставки поевтиняха с 1 евро до 151 евро за тон, а в Чикаго загубите бяха от порядъка на 4 щатски цента за бушел. Търговията в сряда приключи при цена от 3 долара и 56 за бушел.
Загуби претърпяха и търговците на пшеница. Голяма поръчка от Египет бе изпълнена с доставки от Русия и Румъния, френските оферти не бяха взети под внимание. Това е и една от причините парижкият курс да падне със 75 цента до 172 евро и 75, а чикагският – с един цент. В края на деня там бушелът струваше 541 цента и половина, или малко над 5,41 долара.
Маслодайният сектор в Париж успя да навакса малко от загубите отпреди няколко дни. Рапицата затвори при 324,25 евро за тон, което бе с 2 евро и 75 повече от вторник.
Отвъд Океана нещата за соята се развиха в противоположна посока. Заради очакваната много добра реколта септемврийските доставки поевтиняха с повече от половин долар до 1075,50 цента за бушел. Фючърсите за ноември успяха да задържат позициите си и се търгуваха с 1,25 цента по-малко от вторник, като крайната цена стигна 1028 цента.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ