
Изчезването на големите хищници може да има негативен ефект за земеделието
Намаляващият брой на големите хищници като вълци и пуми може и да е добра новина за по-малките животни и тревопасните такива, които са техни жертви. От друга страна обаче, това може да окаже отрицателен ефект както за околната среда, така и за селското стопанство. Както съобщава voanews.com, броя на хищниците е намалял с повече от 75% , някои от които са застрашени видове, а други са на прага на пълното им заличаване от световната екосистема. Най-силно засегнатите региони са Североизточна Азия, Северна и Източна Африка и платото на Амазонската джунгла.
Според учени от щата Орегон провели щателни ppроучвания, спадът в популациите на пуми и вълци например може да има негативен ефект върху възстановяването и залесяването на райони, пострадали при различни природни бедствия. Той се изразява в нарастващ брой гризачи, зайци, елени и други животни, чиято основна храна се състои от дървесни кори и различни селскостопански култури.
В някои региони на Африка драстично намалялата популация на лъвове и леопарди е довела до увеличаване на така наречените маслинови павиани, чиято основна храна са маслините отглеждани в Северна и Източна Африка. На територията на Аляска е отбелязан голям спад в популацията на морските видри и поради това се наблюдава широкото разпространение на морски таралежи, хранещи се и унищожаващи големи площи от морски водорасли.
Но има и положителна страна – проучването също посочва като основна мярка контролираната репопулация на видовете хищници, характерни за съответния географскирегион, като това ще помогне за възстановяване и намаляване на щетите, както върху околната среда, така и в сферата на селското стопанство.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ