
Резитба на кайсия чашовидна формировка
Кайсията произхожда от Централна Азия, където е позната още от 2000 година преди Христа. От там се разпространява в Далечния Изток, Мала Азия, Гърция и Италия, където се появява през първи век преди Христа, по времето на Римската Империя.
По света съществуват множество нейни разновидности, които се различават според размера и люспата на плодовете. Някои от тях са способни да се приспособяват както към умерения климат, така и към студовете на хималайските върхове.
Видовите кайсиеви насаждения са много, но най-разпространена сред тях е чашовидната формировка, която осигурява добра производителност и възможност за извършване на много от свързаните с отглеждането действия от земята. Растението представлява ствол с височина около 60 сантиметра , от който тръгват 3-4 скелетни клона с наклон от около 40 градуса спрямо вертикалната ос. От тях, под формата на рибена кост, се развиват клони с намаляващи отдолу нагоре размер и дължина. При засаждане разстоянията трябва да бъдат 6-7 метра между редовете и 3-4 между отделните растения.
Този начин на отглеждане има множество преимущества. Всичко, свързвано с отглеждането и резитбата може да се извършва директно от земята. Възрастните растения не се нуждаят от трайни поддържащи конструкции. Цветът и качеството на плодовете са отлични, дори в най-ниската част на дървото. Може да се прилага спрямо почти всички сортове кайсия. Тъй като расте самостоятелно, инвестицията за хектар не е голяма.
Разбира се, съществуват и някои недостатъци. За да достигне пълната си производителност чашовидната формировка се нуждае от 3-4 години спрямо останалите по-гъсто засадени начини на отглеждане. Понякога са необходими чатали за поддържането на някои от особено отрупаните с плод скелетни клони. Съществува риск от отцепване на скелетни клони поради прекалено голямо натоварване.
Научете как правилно да извършите резитба при подрастващи и плододаващи кайсиеви насаждения тази събота от 12:20 часа с повторения в неделя от 06:00 часа, вторник от 08:00 часа и четвъртък от 19:00 часа само оп телевизия Агро ТВ.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ