Най-важното от света на агробизнеса в 30 минути- всеки делничен ден от 20:30 часа
Преглеждания: 14058
| Коментари:
0
| Добавено: 09/01/2017 | 10:34 |
АКЦЕНТИ ВЪВ ВИДЕОТО
Акценти в емисията:
Ефектът на разваления телефон – така председателят на асоциацията „Активни потребители“ обясни казуса с лютеницата, в която уж имало наркотик. Последва реакция и от бранша на преработвателите на плодове и на зеленчуци. Лютеницата е безопасна, показа проверка на Агенцията по храните.
Снежно бедствие в Добричка област. Бурен вятър и обилен снеговалеж блокираха региона. Кореспондентът ни Галина Недкова предава:
Празнуваме Богоявление! По традиция у нас на един от най-големите християнски празници свещеникът хвърля кръста във водата. Въпреки минусовите температури и в Костинброд спазиха обичая. 26-годишният Александър Добрев извади кръста от река Блато и си пожела здраве и късмет през новата година.
Студът повиши оборотът на борсите за дърва и въглища в Кюстендил. Само за ден търговците отчитат двойни обороти, а цената за пале нарязани дърва за огрев достигна до 70 лева.
Мръсен въздух у нас в 15 населени места – това показват последните данни на Изпълнителната агенция по околна среда. Най-голямо е превишението на фини прахови частици в Пловдив и в Бургас.
Каква ще бъде 2017-та година за селското стопанство? Това попитахме нашите зрители в седмичната анкета на интернет сайта АГРО БГ.
60% от анкетираните са отговорили, че годината ще донесе още възможности за европейско и национално финансиране в сектора. 20% смятат, че реколтата в земеделието ще е слаба. 10 % от отговорилите очакват суша, толкова са и нагласите за нови болести по културите . Никой от участниците в анкетата не очаква високи добиви при всички култури, както и година с проливни валежи.
Тази седмица ви питаме: Адекватни ли са мерките за превенция и контрол на болестта инфлуенца по птиците? На интернет сайта агро.бг можете да гласувате в традиционната ни анкета, а данните ще обобщим следващата седмица.
Възможните отговори СА: Агенцията по храните реагира бързо и ситуацията е овладяна. Мерките не са адекватни – заразата се разпространи бързо и обхвана много региони. Необходимо е затягане на контрола. Най-важно е стопаните да спазват превантивните мерки.
Нови мерки срещу птичия грип в Австрия и Франция. Всички домашни птици в Австрия трябва да се отглеждат само в закрити помещения. Нареждането е на санитарните власти.
Сега към тема, която следим - вдигането на ДДС за месото и млякото в Германия. Предложението на Федералната служба за околна среда срещна съпротивата на политици и представители на селскостопанския сектор.
И отново към тема с продължение – задължителното етикетиране за произхода на месото и млякото в преработени продукти във Франция. Какви са реакциите? Федерацията на синдикатите на селскостопанските производители одобрява новите изисквания.
5 ирландски кланици за говеждо получиха разрешение да изнасят продукцията си за Египет. Това стана възможно след подписването на споразумение. Припомняме, че в края на 90-те години на миналия век Египет спря вноса на говеждо месо от Европейския съюз заради епидемията от "луда крава".
Най-голямата ферма от български витороги дългокосмести кози, е във врачанското село Косталево. Неин собственик е младият фермер Момчил Маринов. С него се срещнаха Мирослав Павлов и оператора Тодор Петров.
Седем милиона лева гласува правителството към бюджета на Министерството на вътрешните работи. Допълнителните средства отиват за засилена полицейска охрана в малките населени места.
Как Беларус се възползва от руското ембарго, две години след неговото въвеждане? Докато Москва и Западът спорят и взаимно се санкционират, в Беларус отглеждат банани и ананас, както и други екзотични продукти.
Всяка година пчелите намаляват, от там и количествата произведен мед у нас. Това е един от големите проблеми на пчеларите у нас, който остана нерешен и през 2016-та година. Още през пролетта пчеларите бяха наясно, че очакванията за медоносна реколта няма да се оправдаят.
Рекордни приходи от износа на сьомга и пъстърва отчита Норвегия за миналата година. Експортът на двата вида риба е донесъл над 7 милиарда евро. Подробностите – в следващото видео.
Над 74 милиона йени, или 609 хиляди евро, плати собственикът на японска верига суши-ресторанти за една риба тон по време на традиционния новогодишен търг на рибния пазар в Токио.
С над 70 хиляди хектара са се увеличили зелените площи в Германия за последните три години. На първо място е провинция Бавария в южната част на страната. Какво показва статистиката на Федералното министерство на земеделието и прехраната – вижте.