
Rabobank очаква понижаване на цените на зърнените култури и соята
През 2014 година на глобалните пазари за зърнени и маслодайни култури могат да се очакват сътресения на цените и в двете посоки, става ясно от актуалния доклад с прогнозите на експертите от Rabobank за развитието на аграрните пазари през 2014 година. Специализираният портал agrarheute.comотбелязва, че през предишното десетилетие анализаторите от холандския град Утрехт са считали като най-важен компонент за ценообразуването на пазара увеличението на търсенето на биогорива. Средногодишно растежът е бил 25%. Сега обаче те смятат, че търсенето на биогорива е достигнало своя зенит, и дори вече може да се говори за спад. Като причина за това се посочва намаляването на политическата подкрепа за производството на биогорива.
Според експертите все по-голямо значение върху формирането на цените на основните зърнени и маслодайни култури ще играе все по-силния внос на агрокултури от Китай.
Нов ръст на цените на пшеницата от април.
По отношение на пшеницата експертите на Rabobank смятат, че през текущата календарна година при нормални климатични условия цените ще останат стабилни. Прогнозираната от тях средногодишна цена на пшеницата от 6,41 долара за бушел (173 евро за тон) е със 7% под нивото и през миналата година. За първото тримесечие на 2014 година се очаква цената и да достигне дори 6,65 долара за бушел (173 евро за тон) и впоследствие да достигне до по-горе споменатата средногодишна цена. Поскъпването се обяснява основно с дефицита в запасите от пшеница в най-важните страни-износители, отчитат експертите на Rabobank. Това е последица от намалялото търсене на азиатските пазари и евтината фуражна царевица. Глобалната реколта от пшеница през следващата 2014/15 маркетингова година се оценява на 687 млн. тона, което е с 3 пункта под оценката за реколтата през настоящата стопанска година. В резултат на спада в обработваемите площи с пшеница в световен мащаб фермерите понесоха загуби заради срив в цената на пшеницата от 20% през миналата година.
В същото време се отчита влошаване на китайския внос на пшеница и за текущата година той се оценява само на 4,5 млн. тона. Заради проблеми с качеството на собствената си реколта през 2013 година Китай реализира рекорден внос на пшеница от 9,5 млн. тона- предимно от Австралия, Канада и САЩ. По ниво на вноса страната надмина дори най-големият вносител в света- Египет. Липсата на подобни проблеми през тази година прави малко вероятна възможността, страната да внесе отново подобни количества пшеница.
Царевицата остава по-евтина от пшеницата и соята
Относно цената на царевицата експертите от Утрехт очакват значително по-голяма динамика, отколкото при тези на пшеницата. Според тях котировките ще се движат в широки граници между 4,10 долара за бушел (119 евро за тон) до 4,30 долара за бушел (124 евро за тон).Това е спад с 27% спрямо 2013 година, когато средната цена на царевицата беше 4,23 долара за бушел (122 евро за тон). Основната причина за подобен спад в цените е преди всичко добрата реколта от царевица в света през 2013/14 стопанска година и рекордните добиви в САЩ. Ето защо към приключването на кампанията зад Океана се очаква запасите от царевица да са с 45 млн. тона повече. Така според очакванията на експертите на американския департамент по земеделие (USDA) крайните запаси в света за 2013/14 икономическа година биха се увеличили с 28 млн. тона спрямо предходната година до 162 млн. тона. Подобно количество ще е със 17,4% по-голямо в сравнение с 2012/13 година и ще осигури комфорт при снабдяването. Така царевицата се очаква да е с 1,6 пъти по-евтина от пшеницата и 3 пъти по-евтина от соята.
Подобно съотношение в цените на основните култури може да се промени много скоро след излизането на пазара на партиди от новата реколта от пшеница и соя от Южна Америка. Изхождайки от подобен „мечешки“ сценарии“ , вследствие от субституиращите (заместващите) ефекти може да се очаква до нов натиск върху цените на царевицата.
Като един от най-несигурните фактори за развитието на пазара на царевица в глобален мащаб се определя китайския внос. Ниските цени на царевицата през текущата година създават добри предпоставки за най-многолюдната страна в света да попълни държавните си резерви от царевица и така да се подсигури срещу потенциално повишение на цените в бъдеще.
Други експерти изчисляват възможното търсене на царевица от страна на Китай на базата на запаси от почти 30 млн. тона. Това би довело до безпроблемно удвояване на моментните запаси от тази култура в страната.
Според Rabobank остава неясно какъв ще е китайския импорт на царевица. Експертите на USDA оценяват евентуален внос от Китай на близо 7 млн. тона царевица през 2013/14 година като твърде слаб.
Подобно търсене може да означава, че цената на царевицата може да достигне 4 долара за бушел (115 евро за тон). Ако китайският внос падне под 7 млн. тона, тогава царевицата би поевтиняла до 3,70 цента за бушел (107 евро за тон).
За соята експертите прогнозират по-слабо понижение в цената отколкото при царевицата. Експертите обаче очакват спад в цената на тази маслодайна култура с 16% в сравнение със средната и цена през 2013 година. Това би означавало тя да се продава при 11,75 цента за бушел (317 евро за тон).
За първото тримесечие на текущата година се очаква соята да се продава при цена от 13,00 цента за бушел (351 евро за тон и в края на годината да достигне 10,70 цента за бушел (289 евро за тон). От Rabobank обосновават песимистичните си прогнози с очакваната в Южна Америка рекордна реколта от 149 млн. тона и глобални добиви най-вероятно от 283 млн. тона. Това означава производството на соя да превиши търсенето с почти 15 млн.тона, така че запасите могат да достигнат до 75 млн. тона.
Анализаторите от Утрехт считат че подобно развитие на пазара би направило безпроблемно снабдяването, което от своя страна ще държи цените под натиск.
И за соята анализаторите очакват вносът на Китай да продължи да се повишава подобно на този на царевица и това да се окаже най-важният фактор за развитието на цените. Според оценките им през 2013 година добивите от соя в Китай са се свили с 10% до 11,5 млн. тона. Прогнозираният внос за 2013/14 икономическа година може да достигне 69,5 млн. тона, което ще е с 16% повече в сравнение с предходната стопанска година. От Rabobank подкрепят анализа си с интензивния импорт на американска соя, който осъществи Пекин през октомври и ноември 2013 година. Насочването на Китай почти изцяло към пазара на САЩ заплашва да доведе до срив на цените на тази маслодайна култура там. Според експертите се очаква още през първото тримесечие на 2014 година Китай да се пренасочи към южноамериканския пазар, и това да продължи да оказва влияние на цените на соята на пазара в САЩ. Експертите обаче не изключват логистични проблеми за износа на соя от Южна Америка, както и евентуално задържане на цената от аржентинските фермери в случай че се повтори миналогодишната слаба реколта.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ