
Десислава Танева: Най-голямото предизвикателство е как да ускорим комасацията на собствеността
5 пилотни проекта за уедряване на поземлени имоти представи Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. След комасацията броят на парцелите в землищата е намалял три пъти, а средната големина на парцелите е нараснала от 5 на около 15 декара.
"Безспорно, основният проблем пред създаването на интензивни земеделски стопанства, е разпокъсаността на земеделската земя, каза министър Десислава Танева. По думите й, целият земеделски фонд в страната е 65 млн. декара, но само 45 млн. са земя със земеделско предназначение. Собствениците са повече от 2,4 млн., а 66% от парцелите са частни. Членството на страната ни в ЕС има е имало благоприятно въздействие.
Десислава Танева – министър на земеделието и храните: „През 2007 г. тръгваме със заявяване на 33 млн. дка площи от които 28,5 млн. дка обработваеми останалите постоянно затревени семейни градини и трайни насажданеия. 2014 г. приключваме с близо 39 млн.дка заявени площи. Ако България е влязла в ЕС с необработваеми земи около 30% то в момента този процент е между 10-15% в различните землища. Резултатът това да е тенденцията е именно подпомагането. От тук насетне всички правила за подпомагане са ясни, бюджетите също до този програмени период. Най-голямото предизвикателство е как да ускорим комасацията на собствеността“.
Комасацията в България ще бъде само доброволна, каза още министър Десислава Танева и обеща, че в началото на 2016 година, ръководният екип в министерството ще представи за обществено обсъждане новото поземлено законодателство.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ