
Теми от пресата на 5 февруари
"1 млрд. за облекчени кредити за фермерите", пише в. "Стандарт"
Кредити при облекчени условия в размер на над 1 млрд. лв. ще могат да ползват българските фермери по гаранционната схема на Националния гаранционен фонд през тази година. Това обяви изпълнителният директор на фонда Самуил Шидеров при старта на информационната кампания за възможностите на схемата и фонда да гарантират финансирането на проекти по европейската програма за развитие на селските райони. Проектните предложения могат да бъдат за модернизиране на земеделски стопанства, подобряване на икономическата стойност на гори и добавяне на стойност към земеделски и горски продукти. Максималната сума за един кредитополучател е 3 млн. лв., като националният фонд гарантира 20% от кредита за срок от 10 г. при годишна лихва до 9 на сто.
„Българският хляб не съдържа ГМО“, информира в. „Труд“
Българският хляб не съдържа генно модифицирано (ГМО) жито.
"През миналата година сме взели над 100 проби за наличие на ГМО, като всички те бяха отрицателни, каза пред TV7 д-р Камен Николов от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ).
По повод появилите се информации за вредата, която нанасят на здравето ни хидрогенираните масла в основата на маргарина – сладкарската сметана и палмовото масло, председателят на "Зелени инициативи" Диана Хусеин призова да се започне обществен дебат, в който да се дискутират въпросите дали да се забранят или в началото първо да се ограничи използването на хидрогенираните масла.
"В САЩ има ограничения да се ползват под 1% трансмазнини", твърди Хусеин.
От известно време в Съединените американски щати дори се води ожесточена дискусия за трансмазнините. Чуват се призиви за пълната им забрана в хранителни изделия.
„Индиец инвестира в македонски мандри“, четем във в. Монитор“
Групата на индийския бизнесмен Субрата Рой “Сахара Индия Паривар” през следващите пет години ще инвестира 2,7 млрд. евро в Македония. Това съобщи скопският вестник “Дневник”, цитиран от БТА.
1,6 млрд. евро групата ще вложи в млечния бизнес, а останалите пари в хотелски комплекс. В интернет страницата на “Сахара Индия Паривар” се споменават и инвестиции в банковия сектор в Македония, но не са посочени никакви подробности. В плановете на индийската група е и изграждане мемориален център на майка Тереза, който ще се състои от нейна статуя и музей, пише скопският вестник “Дневник”.
„Внасяме готвачи от Виетнам“, пише в. „Новинар“
Глад за готвачи отчитат родните морски курорти, заради което собствениците на ресторанти масово наемат персонал от Виетнам.
Страховит дефицит на пазара за качествени майстори-готвачи се очертава това лято в родните курорти. Според информации от хотелиери и собственици на ресторанти всички по-добри професионалисти вече са погълнати от обекти в Турция, Кипър и Гърция, съобщи e-burgas.com.
У нас един добър готвач получава около 2 хиляди лева заплата. В някои от луксозните заведения сумата може да достигне и до 5 бона на месец. В курорта Анталия обаче един доказан професионалист не пада под 6-7 хиляди долара.
Това реално налага внос на готвачи и дори редови кухненски работници от чужбина. Най-голямо предлагане като съотношение между цена и качество има от Виетнам.
Техни готвачи са вече готови да работят в Слънчев бряг за 800-900 лева. Виетнамките пък веднага подписват договорите за 450 лева за работа в кухнята, допълниха ресторантьори.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ