ПРОТЕСТ: Румънски стопани срещу мерките срещу чумата по дребните преживни
Първото огнище на заболяването в Румъния беше открито на 17 юли
На протеста в село Клоподия, на 80 км от Тимишоара, се събраха няколко стотин животновъди, които твърдят, че овцевъдите са твърде бедни, а държавата отпуска ниски обезщетения за умъртвените животни.
Преди месец 13 хиляди овце от ферма в окръг Тимиш са били умъртвени, след като е било установено огнище на чума. Миналата седмица са били умъртвени още 600 овце.
Чумата по дребните преживни животни е сериозно вирусно заболяване, засягащо няколко вида дребни, домашни и диви преживни животни. То е силно заразно и протича много тежко със 70 процента смъртност.
В отговор на протеста румънският премиер съобщи, че е договорил с представители на бранша бързи решения за преодоляване на проблема. Една от мерките, обявени от правителството, предвижда забрана на движението на животни между фермите за период от 30 дни.
В социалните мрежи Чолаку написа, че правителството е готово да положи всички усилия, заедно с всички институции, за да запази отворени каналите със страните вносителки на румънски животни както в Европа, така и в арабските страни.











