НУТРИСКОР: Белгия връща темата в дневния ред на ЕС
За целта през април ще има симпозиум, на който ще се дискутира системата Нутрискор
Една от целите в хранително-вкусовия сектор, които си е поставило белгийското европредседателство, е отново да обсъди едно общоевропейско етикетиране на хранителните стойности. Така Белгия отново отваря дебата между държавите членки, които я използват, и тези, които се противопоставят на приемането й на ниво Европейски съюз. Симпозиумът, насрочен за 25 април, ще бъде организиран на експертно ниво.
Пусната във Франция през 2017 година, Нутрискор е цветно кодирана система за етикетиране, от A-зелено, обозначаващо “най-здравословното”, до E-червено, което класира храните според тяхната хранителна стойност, изчислена върху стандартна порция. От края на 2023-та се прилага нов алгоритъм с по-строги параметри за млякото и зърнените закуски, а зехтинът и другите мазнини от растителен произход печелят точки спрямо предходната класация.
Според проучване на Европейската комисия от 2020 година етикетите, използващи цветно кодиране в комбинация с градуиран индикатор, са най-добрият вариант, който да важи за всички държави членки. Забавянето при въвеждането се дължи на желанието на Брюксел да избегне прекомерната поляризация на дебата, обявиха от Комисията в края на 2022-а. Оттогава темата не е на дневен ред.











