
Фермери от България и Сърбия обединяват усилията си за изграждане на трансгранично сътрудничество
Пресконференция по проблемите на малките фермерски стопанства и мандрите от Западния регион на България и сръбската община Ниш организираха председателят на фондация „Д-р Стамен Григоров“ Юлия Григорова и кметът на община Трън Станислава Алексиева. Пред фермери, представители на Асоциацията на млекопроизводителите и журналисти те представиха изводите си от реализирания проект „ЕКОМИЛК-208“ по програмата за трансгранично сътрудничество и Инструмента за предсъединителна помощ България – Сърбия на ЕС, който приключва на 21 януари т.г.По време на изпълнението му са направени анализи на състоянието на малките ферми в регионите Трън, Кюстендил, Видин, Монтана и София-област, както и регионите към община Ниш. Фокус на проекта са били проблемите на малките производители и преработватели на мляко и споделените добри практики на представителите им от западния регион на България и сръбската община Ниш. В рамките на проекта са се провели Празник на киселото мляко в община Трън и Фестивал на сиренето в Ниш.
Основните проблеми, споделени публично от председателя на Фондация „Д-р Стамен Григоров“ Юлия Григорова и кметът на община Трън Станислава Алексиева, както и от присъствалите на пресконференцията български фермери – Юлияна Борисова в с. Мещица, община Трън и Христо Христов в с. Делян, област Кюстендил, участници в реализацията на проекта „ЕКОМИЛК-208“, бяха обобщени в изводите, че фермерите у нас не разполагат с достатъчно информация, която да подпомага тяхната работа, а малките производители имат нужда от общинска и държавна подкрепа с цел повишаване ефективността на земеделската им дейност.
Българските фермери се нуждаят от облекчаване на нормативните изисквания за тяхното производство и за неговото кредитиране. Трябва спешно да им се осигурят условия и възможност да работят не по правилата за големите производители, каквито са непосилните изисквания към тях в момента, а да бъдат облекчени с адекватни на социалния им статус условия. Крайно време е да им се осигури работеща нормативна база с дългоочакваната промяна на текстове в Наредба 26 – за директните продажби от техните стопанства и да се обърне внимание на популяризирането на българските млечни продукти с техния самобитен вкус и качества на здравословна храна.
„Проектът приключва, но той е началото на нов етап от нашата работа, тъй като създадохме много надежди у фермерите за бъдещето им и открихме нови възможности за развитие. Една от тях е създаването на трансграничен клъстер, който да затвори веригата фермер – млекопреработвател – търговец – туроператор. По този начин ще се работи едновременно както за малкия фермер и неговата продукция, така и за развитието на региона”, обяви Юлия Григорова, цитирана от agro.bg..
Кметът на община Трън Станислава Алексиева от своя страна се ангажира да постави проблемите на дребните производители пред заседание на Националното сдружение на общините в Република България. Тя подчерта, че съвместната работата по проекта „ЕКОМИЛК-208“ е била от изключителна полза за малката община Трън и поиска да се дадат повече възможности на хората от региона да работят пълноценно както за по-печеливш поминък, така и за просперитета на един уникален с природата и условията си за планинско и екоземеделие регион.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ