
Теми от пресата на 29 януари
„Ядем отровни турски зеленчуци“, информира в.“Новинар“
Зеленчуците, внос от Турция, масово са натъпкани с пестициди.
Това показва анализ на дирекцията "Лабораторни дейности" на агенцията по храните за периода 2010 – 2013 г. Според данните завишено ниво на остатъци от пестициди е открито в чушки, домати и тиквички от Турция, в зеленчуци от Йордания и чай от Китай. Над 10 са завишените опасни субстанции при чушките. В българските марули пък е установено наличие на 5 пестицидни остатъка.
Сред проблемните продукти са и бебешки зеленчукови пюрета, в които е открит хлорпрофан. В детски храни на зърнена основа пък е отчетено наднормено количество от пестицида пиримифос-метил.
В някои ягоди, праскови, краставици, моркови, ябълки и домати родно производство също са отрити вредни субстанции. Според анализа през 2013 г. не са открити храни от животински произход, в които да има опасни остатъци.
„Пари от Катар за малки фирми“, четем във в. „Стандарт“
Малките фирми у нас ще получават финансова помощ от Катар. За целта ще бъде създаден общ инвестиционен фонд, който да подпомага развитието на малки и средни предприятия в България. За това са се договорили министърът на икономиката Драгомир Стойнев и премиерът на Катар и министър на вътрешните работи Н.Пр. шейх Абдулах бин Насер бин Кхалифа Ал Тани. В проекта ще участват Българската банка за развитие и държавната инвестиционна корпорация "Катар Холдинг". Двамата обсъдиха и изграждането на терминал за втечнен газ на гръцкото северно крайбрежие, чрез който Катар ще може да доставя синьо гориво и на България.
„1млрд. лева тръгнаха към земеделците“, пише в. „Монитор“
Изплащането на 1 млрд. лв. на земеделските производители започна вчера, съобщи земеделският министър Димитър Греков, цитиран от телевизия Bulgaria On Air.
„Заедно с тези средства ще се изплатят и оставащите 30% от парите на българските животновъди”, уточни министърът
По думите му през следващите 7 години европейските средства за земеделие, които ще получи България, са около 15 млрд. лв., като 10,5 млрд. лв. са за директни плащания и 4,5 млрд. лв. за проекти по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР).
„Расте интересът към европейсите програми“, пише в. „Монтпрес“
Значително се е повишил интересът към Областния информационен център в към Монтана. Това означава, че хората желаят да научат повече за европейското финансиране. Тези изводи се налагат от отчета за дейността за изтеклата година.
До 1230 души в Монтанско е достигнал екипът на Областния информационен център през миналата година. Това е два пъти повече спрямо 2012 г., коментира управителят Александрина Здравкова. Гражданите задават конкретни въпроси, а през 2013 те са били три пъти повече. Експертите са отговорили на 851 питания, включително на фирми, общини. Най-много 151, са били за енергийното обновяване, следват за технологично оборудване и за стартиране на самостоятелна стопанска дейност. “Продължават исканията да помагаме за разработването и при изпълнението на проекти”, уточни Здравкова. И през тази година екипът ще наблегне на информационните дни. Те ще бъдат открити за всички заинтересовани – представители на местната власт, на читалища, на бизнеса, на широката общественост. За първата седмица на февруари е насрочена срещата с директорите на училищата, за да бъде представена оперативната програма “Наука и образование за интелигентен растеж”.
Първият цикъл е за разясняване и на Споразумението за партньорство, Стратегията за развитие на Северозападна България и ще приключи през март.
„Земеделските производители избират как да облагат доходите си“, информира в. „Дневник“
Физическите лица, които са регистрирани като земеделски производители и едновременно с това са регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, вече ще имат право да избират реда за облагането на доходите от дейността им, съобщиха от Националната агенция за приходите.
Тези доходи ще се облагат с данък върху годишната данъчна основа от стопанска дейност като едноличен търговец само ако земеделският производител избере този ред на облагане. Изборът ще става с декларация, която за 2014 г. ще се подава в срок до края на януари 2014 г. В случай че земеделците не подадат такава декларация за доходи, придобити след 1 януари 2014 г., те ще се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа, като при формирането на облагаемия доход ще могат да приспадат само нормативно-определените разходи (60 или 40 на сто в зависимост от вида на произвежданата продукция).
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ