
По-малко от 10% са старите гори в България
По-малко от 10% са старите гори в България. Това силно обезспокоява природозащитниците. Те прeдлагат да се въведе сисмема за сертификация на горите, с която се цели да се предотврати изчезването на „вековните гори“. Неправителствената природозащина организация „Световен фонд за дивата природа“ води диалог с Министерството на околната среда и водите, както и с Агенцията по горите за въвеждане на системата. Целта е да се осигури и насърчи икономически изгодното стопанисване на горите чрез спазване на определени стандарти. Системата ще допринесе и за правилното управление на горския ресурс, категорични са екоактивистите.
От природозащитната организация „Световен фонд за дивата природа” отчитат и завръщането на риса в старите гори. Дълго време се считаше, че той е изчезнал от територията на страната. Екоактивистите имат доказателства за няколко риса, които вече обитават България.
Природозащитниците посочиха, че има две основни причини за изчезването на вида. Едната е, че рисът е бил убиван заради ценната му кожа. От друга страна прекомерният лов на животните, с които се храни, принуждават риса да мигрира в други територии. Ловът му е забранен. За съжаление, все още има случаи на обстреляни рисове. Голямата котка е животно, митологизирано от много народи. Древните гърци се възхищавали на острото зрение на риса. Потайността и ловкостта му са другите качества, които всявали респект у древните народи.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ