
Аржентински учени са открили гъбен патоген, който е ефективен срещу опасни заболявания
Аржентински учени са открили гъбен патоген, който унищожава ларвите на комарите, пренасящи заразните болести денга и чикунгуня – болести, срещу които все още няма ваксина.
Гъбата Leptolegnia chapmanii може да се развива при различни условия и в различна среда – в чиста или мръсна вода, при различна температура и отглеждането й е много евтино, подчертават учените от националния университет в Ла Плата.
Тя унищожава ларвите на 15 вида комари, включително и тези, които разпространяват вируса на двете опасни болести. Сега целта на учените е да превърнат гъбата в биологичен инсектицид в големи мащаби.
Болестта чикунгуня се е появила за пръв път в Африка и Азия. Причинява се от вирус Chikungunya, който принадлежи към арбовирусната група, сем. Togaviridae.
Вирусът прониква в организма след инокулация от заразен комар. Основните вектори на вируса са два – Aedes aegypti и Aedes albopictus (азиатски тигров комар).
Тя протича с много висока температура и ставни болки. Може да е фатална за по-отслабени организми. В средата на 2000 година заболяването достига Европа.
Вирусът денга е тропически грип, който също се разпространява чрез комари. Денгата е позната също и като „трошаща костите” треска (bonebreak fever), тъй като причинява толкова силна болка, че човек има усещането, че костите му се трошат. Някои от симптомите на денгата са треска; главоболие; обрив по кожата, който прилича на дребна шарка и болка в мускулите и ставите. При някои хора денгата може да премине в една от двете животозастрашаващи форми. Първата форма на заболяването е денга хеморагична треска, която причинява кървене, пропускливи кръвоносни съдове и ниски нива на тромбоцитите. Втората форма е Шоков синдром на денга, който води до опасно ниско кръвно налягане.
В последните години разпространението на вируса добива сериозни мащаби. По данни на СЗО, годишно 100 млн. души по света заболяват от тази болест.
СВАЛИ МОБИЛНОТО ПРИЛОЖЕНИЕ НА АГРОТВ